domek lalek kolekcjonerskie domki lalek
wyposazenie domku lalek domek dla lalek
drewniany domek dla lalekdomki dla lalekdomy lalekbarbie domekkolekcjonerski dom lalekakcesoria dla lalek
akcesoria dla lalek
wyposazenie do domku lalek
 
drewniany dom dla lalek

CIASTKO Z WIŚNIĄ
 
Wspaniały tutorial Gosi Suchodolskiej, pokazujący jak zrobić realistyczne ciastko "drożdżowe" z modeliny.
tradycyjny dom dla lalek
 
wyposażenie do domku dla lalek

LATO W MUZEUM
 
Przygotowaliśmy ofertę wakacyjną dla dzieci, które spędzają lato w mieście lub przyjadą do stolicy aby poznać zabytki i muzea Warszawy. Wśród letnich wycieczek nie może zabraknąć wizyty w naszym niezwykłym, tajemniczym i inspirującym Muzeum!
robienie domku dla lalek
wyposażenie domku lalek

Znamy już wyniki konkursu MÓJ WYMARZONY DOMEK DLA LALEK
 
Dziś ogłaszamy listę autorów nagrodzonych i wyróżnionych prac. Oficjalne ogłoszenie wyników już 1 czerwca o 12:00 w Muzeum Domków dla Lalek w Warszawie!
wyposazenie domku lalek
wiktoriański domek dla lalek

OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
 
MÓJ WYMARZONY DOMEK DLA LALEK! Zapraszamy dzieci i młodzież w wieku 6 - 16 lat do przesyłania swoich prac plastycznych!
domy dla lalek
domki lalek z drewna


 
MUZEA

________________________________________________________

MUZEUM ZABAWEK I ZABAWY W KIELCACH

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach od ponad ćwierć wieku kultywuje bogatą tradycję zabawkarską kielecczyzny.
muzeum domków lalek Najcenniejszymi eksponatami muzeum są zabawki historyczne. Są to między innymi niemiecka lalka woskowa z końca XVIII - najstarszy eksponat muzeum, XIX-wieczne żołnierzyki ołowiane, niemiecka miniaturowa maszyna do szycia, rzutnik na szklane przezrocza oraz kilka kompletów przezroczy z okresu od 1900 do 1926.

Wśród akcesoriów lalkowych znajdują się: pokoiki dla lalek z kompletnym wyposażeniem i odrębnie zestawy mebelków lalkowych (niektóre posiadają ręcznie glazurowane blaty marmurowe). Muzeum posiada również kolekcję przyborów kuchennych, wykonanych z miedzi i mosiądzu w poł. XIX w., instrumenty muzyczne z XIX w., gry z okresu międzywojennego oraz polskie i zagraniczne klocki.
Ponad to znajdują się tu zabawki współczesne (są to wyroby często już nie istniejących polskich spółdzielni zabawkarskich, zakładów produkcyjnych, rzemieślników oraz wyroby firm zagranicznych od lat 60. XX w.), zabawki etnograficzne (imponująca kolekcja zabawek charakterystycznych dla wszystkich ośrodków zabawkarstwa ludowego w Polsce jak koniki, klepaki, gliniaki, etc. oraz eksponaty ludowe z Węgier, Czech i Słowacji), oraz kolekcja zabawek specjalnych (zabawki dydaktyczne, prace plastyczne i literackie oraz prezentacje multimedialne).

Muzeum mieści się przy pl. Wolności 2 w Kielcach i jest czynne codziennie (oprócz poniedziałków) w godzinach 10.00 - 17.00.

Więcej informacji na stronie internetowej Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

AG________________________________________________________

MIEJSKIE MUZEUM ZABAWEK W KARPACZU

drewniane domki lalek W Miejskim Muzeum Zabawek w Karpaczu można podziwiać liczącą ponad 2000 eksponatów kolekcję lalek i zabawek z całego świata, której podstawę stanowi prywatny zbiór Henryka Tomaszewskiego - twórcy Pantomimy Wrocławskiej.

Kolekcja ukazuje przekrój zabawkarstwa obejmujący około 200 lat od XVIII - wiecznych figurek szopkowych poprzez lalki z XIX wieku aż po zabawki typowe dla XX wieku. Tutaj można zobaczyć lalki z Japonii, Meksyku czy Australii.

Muzeum mieści sie przy ul. Karkonoskiej 5 w Karpaczu.

Więcej informacji na stronie internetowej Miejskiego Muzeum Zabawek w Karpaczu.

AG________________________________________________________

MUZEUM ZABAWEK W PRADZE

Będąc w Pradze warto wspiąć się na Hradczańskie Wzgórze nie tylko by podziwiać Zamek i przepiękny widok na miasto, ale również by zwiedzić Muzeum Zabawek, z unikalnym zbiorem starych zabawek europejskich i amerykańskich.
historia domów lalek Pośród eksponatów znajdziemy zabawki drewniane i metalowe, powozy, auta, modele latające i dużą ekspozycję zabawek związanych z kolejnictwem.

Możemy tu obejrzeć kilka zabawkowych maszyn parowych oraz miniaturowy cyrk i małe zoo z egzotycznymi zwierzętami.

Muzeum posiada duży zbiór lalek porcelanowych różnej wielkości, oraz kilka pokoików dla lalek z bardzo ciekawym wyposażeniem.

Niewątpliwą atrakcją Muzeum jest ogromny zbiór kilkuset lalek Barbie, gdzie najstarsze eksponaty mają już pięćdziesiąt lat :)
kolekcjonerskie domki dla lalek
MUZEUM ZABAWEK W PRADZE
Ulica Jiřská 6, Hradczany

Muzeum hraček, Staré Purkrabství na Pražském hradě, Jiřská 6 Praha 1-Hradčany / Hlavní město Praha

Otwarte codziennie od 9:30 do 17:30.
Kasa czynna do 17:00.

APM


fot. Zosia Lesińska________________________________________________________

MUZEUM ZABAWEK W LONDYNIE

domki dla lalki Barbie Będąc w Londynie nie zapomnijcie odwiedzić V&A Museum of Childhood, które zgromadziło największą w Wielkiej Brytanii i jedną z najwspanialszych w świecie, kolekcję przedmiotów związanych z dzieciństwem. Lalki, Zabawki, Gry, przedmioty związane z Opieką nad Dziećmi, Domki Lalek, Kostiumy dla Dzieci, Misie i Inne Pluszaki, oraz inne akcesoria, z których najstarsze datowane są na XVI wiek.

W szczególności prezentowana przez Muzeum kolekcja domków lalek jest największą brytyjską kolekcją nie znajdującą się w prywatnych rękach. Najstarszy dom, the Nuremberg House, pochodzi z 1673 roku i jest jednym z najcenniejszych eksponatów Muzeum. W posiadaniu Muzeum znajduje się również niewielka liczba domków osiemnastowiecznych, miedzy innymi wspaniały Tate Baby House z około 1760 roku, i bogata kolekcja z XIX wieku. Niektóre eksponaty są dziełem utalentowanych stolarzy, podczas gdy inne, tak jak dom przekazany do Muzeum przez Królową Marię w 1921 roku, mają królewskie pochodzenie.
Muzeum mieści się przy Cambridge Heath Road, London E2 9PA, w Wielkiej Brytanii, i jest czynne codziennie od 10:00 do 17:45 (ostatnie zwiedzanie o godzinie 17:30). Wejście do Muzeum jest bezpłatne.

Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej V&A Museum of Childhood.

AG_______________________________________________________

MUZEUM DZIECIŃSTWA W EDYNBURGU

Szkocja to nie tylko zamki, whisky i wrzosowiska :) Będąc w stolicy Szkocji warto zajrzeć do niewielkiego (zaledwie 5 sal), ale bardzo ciekawego Muzeum Dzieciństwa, które mieści się przy Royal Mile.
wyposażenie do domku lalek
 
domy dla lalek
Zgromadzono tu mnóstwo ciekawych eksponatów- imponujący jest zwłaszcza bogaty zbiór lalek. Obejrzymy tu lalki szmaciane, porcelanowe, drewniane, woskowe, winylowe... sprzed kilkunastu, kilkudziesięciu, a nawet ponad stu lat.

Bogata jest również ekspozycja domków lalek, pokoików i wyposażenia lalkowych domów, sklepów i kawiarni.
Museum of Childhood
42 High Street, Edinburgh
Godziny otwarcia: pon. - sob. 10:00 - 17:00,
niedz.: 12:00 - 17:00
Wstęp wolny.

APMfot. Bogna Kajdańska________________________________________________________

PARK KRAJOBRAZOWY LEONARDSLEE

"Beyond the Dolls House" to stała ekspozycja, którą zobaczyć można w Lower Beeding, Horsham w Wielkiej Brytanii w parku krajobrazowym Leonardslee. Tą imponującą kolekcję domków dla lalek stworzonych przez Hellen Holland otworzył w 1999 roku Robin Loder.
drewniany domek dla lalek Ekspozycję stanowi zachwycające miniaturowe miasteczko, zbudowane w skali 1/12. Dziś łączna długość frontów eksponatów przewyższa 42 metry i jest stale powiększana!

W miasteczku możemy podziwiać przepiękny ratusz otoczony domkami, przeróżnymi sklepikami, herbaciarniami i warsztatami. Ta zamknięta w magicznej bańce czasu, zminiaturyzowana rzeczywistość, stanowi największą i uznawaną za najpiękniejszą kolekcję domków dla lalek na świecie.

Malownicze położenie to dodatkowy atut tego miejsca.
drewniane domki lalek Ekspozycja "Beyond the Dolls House" jest otwarta dla zwiedzających od 1 kwietnia do 31 października w godzinach 9:30 - 18:00


Lower Beeding, Horsham
West Sussex, RH13 6PP
Fax: 01403 891 305

PM
fot. Leonardslee_________________________________________________

MUZEUM ZABAWEK W NORYMBERDZE

Norymberga już w średniowieczu słynęła z wyrobu "norymberskiej galanterii drewnianej", czyli przedmiotów toczonych w drewnie, między innymi zabawek i słynnych drewnianych lalek zwnaych Docken. Określenie tego miasta jako "stolicy zabawek" nie będzie więc nadużyciem, zwłaszcza że od 1950 roku w Norymbedzie organizowane są prestiżowe Międzynarodowe Targi Zabawek.
drewniany dom dla lalek Główne eksponaty muzeum pochodzą z ogromnej kolekcji Lydii i Paula Bayerów, tworzonej od lat dwudziestych XX wieku, z myślą o stworzeniu wystawy. Zbiory zostały zakupione przez miasto i umieszczone w Muzeum Zabawek.

Wśród eksponatów znajdują się dwa przedmioty z Polski, datowane na 1940 rok - ozdobna drewniana kołyska oraz rzeźbiony wóz z pomalowanymi na różowo kołami, zaprzężony w konie.

Na parterze renesansowej kamienicy mieszczącej muzeum prezentowana jest obszerna kolekcja zabawek drewnianych. Pierwszym piętrem zawładnęły lalki, oraz charakterystyczne dla wyrobów z Norymbergii - pokoiki dla lalek z wyposażeniem.
domek dla Barbie
 
angielski domek dla lalek
 
tradycyjny domek dla lalek
 
dom dla Barbie
 
tradycyjny domek dla lalek
Pierwotnie domy czy pokoje dla lalek nie służyły do zabawy, ale były raczej makietami poglądowymi dla panien z zamożnych rodzin i służyły do nauki prowadzenia domu. W domach bogatych mieszczan umieszczano też często wykwintne makiety w celach reprezentacyjnych - przedstawiały one całe bogato wyposażone domy, lub wybrane pokoje, których goście nie mogli podziwiać osobiście.

Dziś makiety te są nieocenionym źródłem wiedzy na temat stanu posiadania, stylu życia i kultury mieszczańskiej w Norymberdze na przestrzeni setek lat.

W XVIII wieku nastała ogólnoeuropejska moda na "kuchnie norymberskie"- główny towar eksportowy branży zabawkarskiej. Były to pokoje (roomboxy) z charakterystyczną podłogą pomalowaną w czarno-białą szachownicę, bogato wyposażone w komplety miedzianych i cynowych naczyń kuchennych.

W jednym z oryginalnie zachowanych pokoi muzealnych znajdziemy unikalną ekspozycję figurek cynowych, na które popyt wzrósł raptownie około 1850 roku, gdy niezwykle popularne stały się zabawy w wojny kolonialne. Na początku XX wieku produkowano w Norymberdze blisko 40 milionów figurek rocznie. Odlewano je ręcznie, a do malowania zatrudniano wtedy ponad 500 kobiet.

Przemysł zabawkarski rozwijał się prężnie, w XIX wieku Norymberga uchodziła za centrum produkcji zabawek blaszanych. W 1910 roku działało tu ponad 100 firm, w których zatrudnionych było blisko 5 tysięcy osób. Nie dziwi więc, że kolejne piętro muzeum zajmuje ogromna ekspozycja zabawek blaszanych i mechanicznych, min patentowych wzorów zabawek Ernsta Paula Lehmanna- producenta i genialnego wizjonera.

Muzeum Zabawek w Norymberdze gromadzi ponad 70 tysięcy eksponatów, z czego prezentowanych w stałej ekspozycji jest zaledwie 5 procent. Pozostałe zabawki można obejrzeć w "wirtualnym magazynie" na stronie internetowej muzeum.

Wiele z eksponatów to darowizny. Wiąże się z nimi piękna historia starej misi. Dyrektor muzeum Helmut Schwarz został sfotografowany pomiędzy zabawkami firmy Steiff, gdzie był między innymi sztandarowy wyrób firmy- szary miś. Zdjęcie to zobaczyła w wiedeńskiej gazecie pewna wiekowa dama. Dyrektor musiał wzbudzić jej zaufanie, gdyż wkrótce do muezum dotarła przesyłka zaadresowana dość nietypowo "Gabinet przytulanek, Norymberga". Starsza pani pisała zatroskana, iż chciałaby aby jej pluszak, który okazał się być misiem-damą "miał dobrze" gdy ona umrze. Wzruszony dyrektor przyjął misię, która była cerowana niezliczoną ilość razy i którą pokochali wszyscy pracownicy muzeum, i umieścił wśród najcenniejszych eksponatów. Przez kilka lat od śmierci jego właścicielki muzeum otrzymywało życzenia świąteczne z Wiednia i banknot na "pożywienie dla misia".

Muzeum Zabawek w Norymbergii (Museum Lydia Bayer)
Karlstraße 13/15
90403 Norymbergia, Niemcy
Tel. 49 (0)91123131 64, 49 (0)91123131 64
Fax 49 (0)9112312710

Godziny otwarcia:
wtorek-piątek 10:00 - 17:00
sobota i niedziela 10:00 - 18:00

Podczas grudniowego Jarmarku Świątecznego:
również w poniedziałek 10:00 - 17:00.
Podczas Międzynarodowych Targów Zabawek:
codziennie 10:00 - 18:00

Ceny biletów
Normalne - 5.00 EUR
Zniżkowe- 3.00 EUR
Szkolne (grupy zorganizowane) - 1.50 EUR za osobę
Grupy powyżej 15 osób - 4.00 EUR za osobę
Bilet rodzinny (= rodzic z jednym lub większą ilością dzieci) - 5.50 EUR

APM
tłumaczenie: Monika Matykiewicz / Frog Translation
_________________________________________________

MUZEUM ZABAWEK W MONACHIUM

tradycyjny dom lalek
 
domek lalek
Monachijskie Muzeum Zabawek jest bardzo przytulnym miejscem ze starymi, drewnianymi podłogami i niepowtarzalnym nastrojem. Mieści się na czterech poziomach wąskiej wieży, do której wspinamy się po spiralnych schodach. Domki dla lalek, lalki, misie, pociągi i zabawki mechaniczne umieszczone są w gablotach, które pozwalają dobrze im się przyjrzeć.

Eksponaty Muzeum, to głównie zbiory Ivana Steigera - rysownika, pisarza, filmowca i dziennikarza, który urodził się w Pradze i przez wiele lat zbierał zabawki głównie z Europy i USA.

Wizyta w Muzeum Zabawek w Monachium jest przyjemnością dla dzieci w wieku od 8 do 80 lat.

Muzeum Zabawek w Starej Wieży
Marienplatz 15 80331 Monachium, Niemcy
Tel.: 089 / 29 40 01 Fax: 089 / 271 70 14

Otwarte codziennie: 10:00 - 17.30

Ceny biletów:
Dorośli 3,00 €
Dzieci (4-15 lat) 1,00 €
Bilet Rodzinny 6,00 €

APM_________________________________________________

MUZEUM ZABAWEK W ESTONII

wykonianie domku dla lalek
 
drewniane domki dla lalek
 
drewniane domki lalek
Tartu jest głównym ośrodkiem naukowym i uniwersyteckim Estonii, drugim co do wielkości miastem tego małego, ale malowniczego kraju.

Zwiedzając pięknie położone Tartu, warto odwiedzić katedralne wzgórze Toompea, u podnóża którego znajduje się Stare Miasto, a w samym jego sercu czerwony, drewniany budynek, w którym mieści się Muzeum Zabawek.

Muzeum przenosi swoich dorosłych gości z powrotem w radosny okres dzieciństwa, a dzieciom zapewnia mnóstwo atrakcji - poprzez wystawy stałe i tematyczne, przeróżne warsztaty artystyczne i zabawę w Teatr. Tutaj dzieci nie tylko oglądają spektakle, ale także w nich grają i przygotowują przedstawienia.

Stała wystawa pokazuje jak zmieniały się Estońskie zabawki w ciągu wieków. Możemy tu zobaczyć wspaniałą, obszerną kolekcję lalek artystycznych (między innymi łotewskich) i wiele tradycyjnych zabawek kultury ugrofińskiej.

Pod koniec 2005 została otwarta unikatowa ekspozycja dekoracji wykonanych do filmów i przeróżnych lalek-bohaterów filmowych z ostatniego półwiecza.

Maskotką Muzeum jest uśmiechnięty miś ubrany w pasiastą spódnicę, inspirowaną estońskimi strojami ludowymi. W 1994 redakcja dziennika "Postimees" ogłosiła konkurs na imię dla uwielbianego przez Estończyków misia. Konkurs wygrała 5-letnia Kabi Stolovitch, która wymyśliła nazwę "Lillekäpp", czyli "Kwiat-Paw", ponieważ łapki niedźwiedzia były uszyte z materiału w kolorowe kwiaty.

Tartu Mänguasjamuuseum
Lutsu St. 8, Tartu, Estonia
Ph. +372 746 1777
e-mail: muuseum (a) mm.ee

Muzeum jest otwarte od środy do soboty od 11:00 do 18:00
Zamknięte w poniedziałki, wtorki i święta.

APM 
english
historia domów lalek
MUZEUM DOMKÓW DLA LALEK W WARSZAWIE już otwarte, zapraszamy!
mebelki do domku dla lalek
MUZEUM DOMKÓW DLA LALEK - niezwykłe miejsce w samym centrum Warszawy, w tajemniczych, niedostępnych dotąd dla zwiedzających wnętrzach Pałacu Kultury i Nauki już rozpoczęło swoją działalność.
domy lalek z drewna
domy dla lalek Barbie